“Hayallerinizi gerçeğe boyuyoruz...”

YOL ÇİZGİ BOYASI

TANIM

Alkid esaslı ve klor kauçuk katkılı  soğuk Yol Çizgi Boyası , Yol ve kaldırım işaretlemeleri için kullanılan, aşınma dayanımı yüksek, mat, solvent bazlı boyadır.

ÖZELLİKLERİ

Yapışma gücü yüksek, kuruması çabuk, sürtünmeye dayanıklı, renk değişimi yapmayan yüksek performanslı bir boyadır. Yol çizgilerinin işaretlenmesinde asfalt yüzeylerde, kaldırım taşlarının boyanmasında ve otopark işaretlemelerinde kullanılır. Eski boyalı yüzey (su bazlı yol çizgi boyası vb.) üstüne uygulamalarda yüzey durumunun kontrolü için mutlaka bir miktar deneme yapılması tavsiye edilir.

UYGULAMA  

Soğuk Yol Çizgi Boyası, uygulamasından önce yüzey alanı mutlaka toz, kir, mıcır vb. malzemelerden arındırılmalıdır ve yüzey tamamen kuru olmalıdır. Kaldırım taşlarının boyanması uygulamalarında öncelikli olarak kırık, eksik kısımlar düzeltilmeli veya değiştirilmelidir. Yol çizgilerinin işaretlenmesi uygulamalarında mümkün olduğunca gevşek zemin, aşınmış agregalı yüzeyler üzerine uygulama yapılmamalıdır. Uygulama, yağış ve esinti olmayan çevre koşullarında ortamın ve asfaltın sıcaklığı minimum 5ºC ve bağıl rutubeti maksimum %85 olmak şartıyla temiz ve kuru asfalt yüzeye tatbik edilerek yapılmalıdır. Ürün, sert kurumasını tamamlamadan (25ºC’de 45 dakika) yaya ve araç trafiğinden korunmalıdır. Yola serpiştirilen cam kürecikler yüzeye herhangi bir kaynaktan gelen ışığı doğru açıda yansıtarak gece görüşlerinde yol emniyetinin sağlanmasına yardımcı olur. Cam kürecikler yola ilk uygulandığında, cam kürecikler görünmez durumdadır , yol trafiğe açıldıktan  bir süre sonra trafiğin aşındırması ile ortaya çıkarlar. Zaman içerisinde yansıtıcılık görevine devam ederler ve yol çizgileri parlak bir görünüm alır. Cam küreciklerin yüzeye iyi penetre olması için, boya uygulandıktan hemen sonra üzerine cam kürecik dökülmeli ve uygulama mutlaka havasız (airless) sistemlerle yapılmalıdır.

İNCELTME

%10-15 oranında Yol Çizgi Boyası Tineri ile inceltilebilir.

SARFİYAT

550 mikron kuru film tabakası kalınlığı için yaklaşık 1 Kg ile tek katta 1,6-1,8 m 2 alan boyanabilir. Kesin sarfiyat için kontrollü numune çalışması yapılmalıdır

DEPOLAMA

Serin , kuru ve  güneş ışığı almayan depolarda 2 yıl süre ile stoklanabilir.

TEHLİKE VE UYARI

R 10 Alevlenebilir .

R20/21/22 Yutulduğunda, solunduğunda ve cilt ile temasında sağlığa zararlıdır.

S 2 Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın

S 16 Yanıcı kaynaklardan uzak tutunuz. Sigara İçmek Yasaktır

S 20/21 Kullanım sırasında yemek yemeyin, içecek ve sigara içmeyin.

S 24/25 Göz ve cilt ile temasında sağlığa zararlıdır.

S 46/37/39 Uygun koruyucu giysi, eldiven ve göz/yüz koruması kullanın.